Bölümümüz

Bartın Üniversitesi Dilbilim Bölümü 21 Ocak 2011 tarihinde Edebiyat Fakültesi çatısı altında kurulmuştur. Öğrenci alımı için öğretim üyesi sayısı gerekliliğini bu yıl yerine getiren bölümümüzde öğrenci alımı için Yükseköğretim Kurulundan onay beklemektedir. Bölümümüzün öğretim dili Türkçe olmasına karşın dilbilim alanının nitelikleri gereği yabancı dil puanıyla öğrenci alınacaktır.  Şu anda bölümün akademik kadrosunda dört yardımcı doçent ve iki araştırma görevlisi bulunmaktadır.

 

Bölümümüz Türkçe ve yabancı dillerde kendini geliştirmiş, araştırma ve proje yürütme yeterliliklerine sahip dilbilimciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bölümümüzde sözdizim, anlambilim, sesbilim gibi çekirdek dilbilim derslerinin yanısıra Karahanlı Türkçesi, Çağatayca, Osmanlıca gibi tarihi Türk lehçelerine yönelik dersler de açılacaktır. Bilimsel araştırma açısından ise dünya dillerini kapsayan uygulamalı ve kuramsal evrensel çalışmaların yanı sıra, bölümümüz Bartın ve çevresinin ağız özelliklerini her açıdan inceleme ve belgeleme amacını gütmektedir.

 

Bölümümüzde şu anda kurulum aşamasında olan   sesbilim laboratuvarımızda verilecek ders ve eğitimler sayesinde öğrencilerimiz ses analizi gibi alanlarda yetkinlik kazanıp yurt içinde ve yurt dışında bu alana ilişkin olarak medya, reklam sektörü, sinema ve televizyon sektörleri geniş bir iş alanı yelpazesinde rol alma imkanı da bulabileceklerdir. Mezunlarımız metin yazarlığı, reklamcılık, düzeltmenlik, halkla ilişkiler ve İngilizce-Türkçe okutmanlık alanlarında çalışabileceği gibi 4 yıl boyunca verilecek İngilizce eğitimi, ikinci ve üçüncü yabancı dil dersleri sayesinde yabancı dil eğitmeni olarak özel kurumlarda ve okutman olarak üniversitelerde iş bulma imkanına sahip olacaktır. 

Bütün bunların ötesinde, bölümümüzün kadrosu dilbilim ve Türkoloji uzmanlığı olan öğretim üyeleri tarafından oluşturulduğu için öğrenciler her iki alanyazınına da hakim olarak mezun olacaklardır. Özellikle, bölümümüzde karşılaştırmalı ve evrenseli hedefleyen çalışma alanlarının yanı sıra Türkçenin ağız özellikleri ve eski metinler uzmanlık alanlarının da bulunmasının öğrencilere geniş bir perspektif kazandıracağına inanıyoruz.

 

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin sosyal bilimlerdeki geniş ders havuzu avantajından yararlanan Dilbilim Bölümü, öğrencilerine Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Çeviribilim ve Türkçenin Eğitimi gibi dilbilimi doğrudan ilgilendiren programlardan ders seçme imkanıyla öne çıkmaktadır. Yeni kurulmuş olmasını bir dezavantajdan çok avantaj olarak gören bölümümüz, kendisini genç ve heyecanlı akademik kadrosuyla yeniliğe ve gelişmeye açık bir bölüm olarak tanımlamaktadır.                                              İlgili resim

Tel: Telefon Belge Geçer: Fax E-posta: Eposta

Copyright Footer